| Model Number : | PIC18F46K22-I/P |
| Payment Terms : | L/C, T/T, Western Union, MoneyGram,Panply |
| Supply Ability : | 100000pcs/days |
| Delivery Time : | 1-3 Working Days |
MICROCHIP PIC18F46K22-I/P 8-bit Microcontrollers Chips Integrated
Circuits IC
PRODUCT DESCRIPTION
distributors of electronic products, we carry many electronic
components from the world's top manufacturers.
more, please do not hesitate to contact us. In order to process
now.
PRODUCT PROPERTIES
| Manufacturer: | Microchip |
| Product Category: | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Series: | PIC18F2xK22 |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Package / Case: | PDIP-40 |
| Core: | PIC18 |
| Program Memory Size: | 64 kB |
| Data Bus Width: | 8 bit |
| ADC Resolution: | 10 bit |
| Maximum Clock Frequency: | 64 MHz |
| Number of I/Os: | 36 I/O |
| Data RAM Size: | 3.8 kB |
| Supply Voltage - Min: | 1.8 V |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Microchip Technology / Atmel |
| Data RAM Type: | SRAM |
| Height: | 4.95 mm |
| Interface Type: | EUSART, I2C, SPI |
| Length: | 53.21 mm |
| Number of ADC Channels: | 28 Channel |
| Number of Timers/Counters: | 7 Timer |
| Processor Series: | PIC18 |
| Product Type: | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Program Memory Type: | Flash |
| Factory Pack Quantity: | 10 |
| Subcategory: | Microcontrollers - MCU |
| Tradename: | PIC |
| Width: | 14.73 mm |